Kolezyum (Colosseum)


Kolezyum (Colosseum) veya Flavian Amfitiyatrosu, Antik Roma’nın en ünlü ve en görkemli yapılarından biri olup günümüze kadar hayatta kalan bir amfi tiyatrodur. Yapı, Roma’nın yedi tepelerinden üçü olan Esquiline, Palatine ve Caelian tepeleri arasındaki bölgede yer almaktadır. Kolezyum bir zamanlar gladyatör dövüşlerine, hayvan dövüşlerine ve hatta su savaşlarına ev sahipliği yaptı.

Yapı, İmparator Vespasian’ın halkına bir armağanıydı ve (bugünün aksine) giriş eskiden serbestti. Flavian hanedanının egemenliği altında inşa edilen ve değiştirilen Kolezyum, antik Roma kültürünün önemli bir mirası olmaya devam etmektedir.


Ziyaret Saatleri

Her gün 10:30 – 16:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Telefon Numarası

+39 06699841

E-Posta Adresi

[email protected]

Bu yeri paylaşın

One comment

  1. […] Kolezyum(Colosseum) veya Flavian Amfitiyatrosu, Antik Roma’nın en ünlü ve en görkemli yapılarından biri olup günümüze kadar hayatta kalan bir amfi tiyatrodur. Yapı, Roma’nın yedi tepelerinden üçü olan Esquiline, Palatine ve Caelian tepeleri arasındaki bölgede yer almaktadır. Kolezyum bir zamanlar gladyatör dövüşlerine, hayvan dövüşlerine ve hatta su savaşlarına ev sahipliği yaptı. […]

Görüşünüzü Bildirin