Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı


Giresun’un doğal güzellikleriyle ünlü Dereli ilçesinde 482 hektarlık bir alana yayılan Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı; içerisindeki 4 kollu dev Kuzalan Şelalesi, sodalı akan bir suya sahip Mavi Göl, kırmızı rengiyle dikkat çeken Cehennem Deresi ve yükseklerindeki beyaz travertenleri ile Doğu Karadeniz‘in en önemli doğa turizmi noktalarından biridir.

Ahşap yolları ve eşsiz doğasıyla öne çıkan tabiat parkının, en dikkat çeken noktalarından biri olan Kuzalan Şelalesi; yükseklerdeki beyaz travertenlerden akarak geliyor ve 4 kola ayrılarak eşsiz bir doğal güzelliği ortaya çıkarıyor.

Parkın biraz ilerisinde yer alan ve Türkiye’nin sayılı sodalı göllerinden biri olan Mavi Göl ise en büyüğü 30 metre çapında olan turkuaz renkli 3 adet göl ve bağlantılarından oluşuyor. Ziyaretçilerin içine girerek de yüzebildiği doğa koruma alanındaki (!) bu muhteşem göl, Karadeniz‘in tek sodalı deresi olan Göksu Deresi‘nin Aksu Çayı kırılımında yer alıyor. Kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz rengi alan Mavi Göl‘ün bu özelliğini sadece Haziran-Temmuz aylarından sonra yağmurlu olmayan günlerde görebileceğinizi de belirtmekte fayda var.

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı‘nın bir diğer öne çıkan güzelliği ise Pamukkale’yi anımsatan beyaz travertenlerdir. Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl‘ün arasındaki yokuş yolu takip ederek görebileceğiniz bu travertenler, ziyaretçiler tarafından pek bilinmese keşfedilmeyenin peşinde olan doğa tutkunlarını cezbediyor.

60 farklı familyaya ait 129 bitki türü ve 36 familyaya ait 105 kuş türüne de ev sahipliği yapan bu muhteşem tabiat parkının en zirve noktası; deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikteki Dikoluk Pınarı ve Marazlı Tepesi‘dir. Tabiat parkı Giresun şehir merkezine 45 km ve Dereli İlçesine 13 km uzaklıktadır.


Ziyaret Saatleri

Günün her saati ziyaret edilebilen tabiat parkının tadını en iyi hava kararmadan çıkarabilirsiniz.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin