Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)


Halk arasında Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise) olarak bilinen bu tarihi yer; eski zamanlarda Giresun Kalesi’nin batı tarafındaki limanda 2-3 metre yükseklikteki bir kayanın içine oyularak yapılmış. MS 4. ve 5. yüzyıllar arasında kiliseye dönüştürüldüğü tahmin edilen bu mağaraya kolay ulaşım için Osmanlı Dönemi’nde bir de taştan bir kemer köprü de inşa edilmiş. Yapının taşıdığı en önemli izlerden biri de, avlusunda yer alan ve denizcilerin gelip su aldığı kutsal sayılan çeşmedir.

Eski dönemlerde “Panaia” ya da “Surp Serkis” adlarıyla da bilinen bu yerin, günümüzde Giresun Müzesi olarak kullanılan Gogora Kilisesi’ne su kanalı ile bağlı olduğu da keşfedildi. Hatta bu keşifler sırasında 3 adet mezar da bulunmuş.

O yıllarda Karadeniz’in hırçın sularının aşındırdığı bu tarihi kilise, günümüzde inşa edilen Karadeniz Sahilyolu nedeniyle denizden oldukça uzakta kalmış ve orijinalliğini yitirmiştir. 2013 yılında Giresun Valiliği tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmasıyla halka açılan kilise sadece birkaç ay ziyarete açık kalmış ve sebebi bilinmeyen bir şekilde tekrar kapatılarak kaderine terk edilmiştir. Yine de o döneme ait liman izlerini hala dışardan da gözlemleyebilmek mümkün.


Ziyaret Saatleri

2013 yılındaki restorasyondan sonra ziyarete kapatılmıştır.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi
Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin

Agoda WW