Nişantaşı


İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Şişli ilçesindeki Nişantaşı; moda ve lüks alışveriş denilince şehirde akla ilk gelen yerlerden biridir. Art nouveau tarzı binaların arasında, Türk ve dünya mutfaklarından yemekler sunan ünlü restoranların da yer aldığı Nişantaşı‘nın ara sokaklarında çok sayıda butik kafe, fırın ve mağaza da bulunuyor. Semtin öne çıkan noktaları Abdi İpekçi Caddesi, Maçka Parkı ve Nişantaşı City’s alışveriş merkezidir.

Biraz geçmişe gittiğimizde; Nişantaşı isminin arkasında Osmanlı padişahlarının avlanma tutkusunun yattığını görüyoruz. Padişahlar attıkları okların düştüğü en uzak noktaya nişan taşları dikerek bu anı ölümsüzleştirirlemiş. Bu geleneği 1791‘de başlatan Osmanlı İmparatoru III. Selim, günümüzde Teşvikiye Camii‘nin bulunduğu yere ilk nişan taşını dikmiştir. O günden beri bölge Nişantaşı olarak anılmaya başlamış. Sultan Abdülmecid döneminde ise ilk nişan taşının dikildiği bu alana Teşvikiye Camii ve Harbiye Karakolu inşa edilmiştir.

Nişantaşı ile bütünleşen bir diğer komşu semt Teşvikiye‘dir. Buranın adı ise Osmanlı İmparatorluğu tarafından insanları bu bölgeye yerleşmeye teşvik etmek amacıyla verilmiş. Osmanlı hanedanının Topkapı Sarayı‘ndan ayrılıp sırasıyla Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Sarayı‘na taşınmasının ardından Nişantaşı, üst düzey yetkililerin ve hanedan mensuplarının bir numaralı cazibe merkezi haline dönüşmüş. Hatta günümüzde Beşiktaş’taki Akaretler olarak bilinen bölge de saray misafirlerini ağırlamak için inşa edilmiştir.


Ziyaret Saatleri

Günün her saati bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi
Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin

Agoda WW