Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı


Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinin merkeze 11 km uzaklıktaki Kayadibi Köyü‘nde yüksek bir dağda yer alan Meryem Ana Manastırı; Trabzon’daki Sümela Manastırı’ndan sonra Türkiye’de bulunan en büyük doğal ve oyma manastır olarak biliniyor. Barındırdığı benzer özellikleri nedeniyle, kompleksin zaten bu ünlü manastırdan etkilenilerek inşa edildiği söyleniyor.

Bizans Dönemi‘nde kayaya oyularak inşa edilen bu Ortaçağ’dan kalma 4 katlı manastırın en üst katı kilise olarak kullanılmış. İlk üç katı ise salon, mutfak ve tuvalet gibi çeşitli amaçlarla kullanılan 32 adet odadan oluşuyor. Duvarları resimlerle süslü manastır, 1939’da bölgede gerçekleşen büyük depremde çok ciddi zarar görmüş.

Uzun bir süre kaderine terk edilen manastır, 2014 yılında Giresun Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır. Birinci derecede doğal ve arkeolojik sit alanı olan manastır; son dönemdeki bu yanlış restorasyon uygulaması nedeniyle tarihi özelliğini büyük ölçüde yitirerek neredeyse yeniden inşa edilmiştir.


Ziyaret Saatleri

Her gün 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Telefon Numarası

+90 454 215 71 94

E-Posta Adresi

[email protected]

Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin