Süleymaniye Camii


1550 – 1557 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman‘ın emriyle ünlü mimar Mimar Sinan tarafından inşa edilen Süleymaniye Camii; Osmanlı mimarisinin muhteşem bir örneğini sergiliyor. Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” olarak nitelendirdiği cami, sağlamlığı nedeniyle halk tarafından da “sonsuza dek ayakta kalacak cami” olarak onurlandırılıyor.

Caminin dört minaresi, Kanuni Sultan Süleyman‘ın İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü sultan olduğunu; 10 balkonu da onun imparatorluk kurulduğundan bu yana 10. padişah olduğuna referans ediyor. 53 metre yüksekliğe ve 27,5 metre çapa sahip dev bir kubbeye sahip olan yapı, 32 penceresiyle doğal yollarla aydınlanacak şekilde titizlikle tasarlanmış. İç akustiğinin akıllıca kurgulanması sebebiyle de içerde bir köşede konuşulan bir şey diğer köşeden rahatlıkla duyulabiliyor. Ayrıca caminin genişliği yüksekliğine bölündüğünde altın oran olan 1.618 değerini veriyor. Yapının bu öne çıkan gizemli özellikleri Mimar Sinan‘ın ne kadar önemli bir mimar olduğunu gözler önüne seriyor.

Caminin avlusunda konumlanan Kanuni Sultan Süleyman Türbesi‘nin girişindeki Hacer-ül Esved taşının bir diğer karşılığı Mekke’deki Kabe’de yer alıyor.


Ziyaret Saatleri

İbadet saatleri dışında turistik amaçlarla her gün ziyaret edilebilir.

Telefon Numarası

E-Posta Adresi

Bağlantılar

Bu yeri paylaşın

Görüşünüzü Bildirin