Yolu Fransa’ya düşenler için Türk damak tadına uygun 5 peynir

Fransa dediğimizde aklımıza birçok şey geliyor ama öyle bir ikili var ki onlarsız bir Fransa düşünülemez: Şarap ve Peynir

Fransa’da 400’den fazla çeşit peynir bulunuyor ve peynir çeşitlilikleri bölgeden bölgeye değişiyor. Yumuşak ve sert olmak üzere iki farklı tadım kategorisine ayrılan peynirlerin her şarapla da içilmesi tavsiye edilmiyor. Tat konusunda kuşkusuz söz sahibi olan Türk mutfağı ile Fransa’nın her peyniri uymuyor. Her ne kadar kendilerine göre tatları çok leziz olsa da, sizler için Türk damak tadına uygun 5 Fransız peynirini seçtik.

Comte

Fransa’nın doğu bölgelerinde üretilen Comte inek sütünden yapılıyor ve Fransa’nın en çok ürettiği peynirlerden bir tanesi. Yarı sert kıvamlı olan bu peynir, 8-36 ayda oluşuyor.

Brie

Yumuşak kıvamlı Brie, yarı yağlı inek sütünden yapılıyor. Küflü peynirler arasında yoğunluğu en az olan peynirlerden biri. Oluşum süresi 5 ile 6 hafta arasında değişiyor. Fransa’nın dışında Amerika, İngiltere, Brezilya ve Avustralya’da da bulunuyor.

Fourme d’Ambert

Fransa’nın en eski peynirlerinden biri. 1-4 ay arası inek sütünden yapılan peynirin ana vatanı Fransa’nın Ambert şehri. Yarı sert tadımıyla küflü peynir tabularınızı yıkacak cinsten.

Crottin de Chavignol

Keçi sütünden yapılan peynir Fransa’nın Loire şehrinden gelmekte. Oluşumunu tamamlaması için en az 4 hafta ihtiyacı olan peynir Fransa’nın en ünlü keçi peynirlerinden biri.

Raclette

Kayakseverlerin favorisi Raclette, Fransa’nın yanında İsviçre’de de çok meşhur. Alp sınırının peyniri olan Raclette’in yapımı 3 ile 6 ay arasında değişiklik gösteriyor. İnek sütünden yapılan peynir yarı sert kıvamıyla iki ülkenin ortak kültürü.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir