Yunanistan’ın Keşfedilmeyi Bekleyen Tarihi Yerleri

Yunanistan; her tür ziyaretçinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek zenginliklere, mutfağa ve altyapıya sahip ülkelerden biri olması ile dikkatleri üzerine çekmekte. Dünyanın en popüler gezi destinasyonlarından biri olmayı her dönemde sürdürmeyi başaran ülke; Türkiye’nin yanı başındaki konumu sayesinde  daha cazip hale gelmekte. Başkent Atina başta olmak üzere Yunan Adaları’ndaki tarihi ve antik kentler ile de seyahat severlerin ziyaret ettiği kültürel miras durakları arasında yer almakta. Birçok antik kent ve arkeolojik alanlarda yapılan kazılardan elde edilen buluntuların müzelerinde sergilendiği ülke, tarih severler başta olmak üzere herkesi heyecanlandırmakta. Yunanistan tarihi yerler yazımıza göz gezdirmeden gezi planınızı oluşturmayın!

Atina Akropolisi

Yunanistan’a yapacağınız gezi hangi amaçla olursa olsun, Akropolis’e uğramadan tamamlanmış sayılmaz. Bu etkileyici site büyüleyici güzellikleri ile baş döndürmekte. Klasik Yunan estetiğinin önde gelen başyapıtlarının başında Parthenon, Propylaea, Erechtheion ve Athena Nike Tapınağı gelmekte. MÖ 5. yüzyılda tamamlanan Akropolis dünyada mimarlık üzerinde derin bir etki bırakan nadir ve özel yerlerden bir tanesi.

Arkeolojik Sit Alanı, Delphi

Delphi’nin arkeolojik alanı, Atina Akropolü’nden sonra Yunanistan’ın en önemli yerlerinden birisi olmakta. Eski Yunanistan’da, siyasi kararların çoğunluğunun kâhinlere danışıldıktan sonra verildiği ve Delphi’deki tapınaktan onay çıkmadan Akdeniz’de hiçbir koloni kurulmadığı bilinmekte. Yüzyıllar boyunca, Delphi’nin Oracle’ında, Delphic festivalleri olarak adını duyurmuş atletik oyunları ve kültürel etkinlikler düzenlenmiş. Günümüzde, eski bir tiyatro da dahil olmak üzere Delphi’nin eteklerinde hala çeşitli yapılar bulunmakta. Apollon Tapınağı; Tholos’u içeren Athena Pronaia Kutsal Alanı olan stadyum ile Kastalia Yayı ve çok sayıda dekoratif eser burada ziyaretçileri beklemekte. Ayrıca, kazılardan elde edilen sayısız Antik Yunan hazinesinin sergilendiği bir arkeoloji müzesi de burada ziyaretçilerin beğenisine sunulmakta.

Apollo Epicurius Tapınağı

Mora Yarımadası’ndaki dağlık bir tepede bulunan Bassae’de yer alan Apollo Epicurius Tapınağı; Yunanistan’ın en iyi korunmuş klasik tapınakları arasında yerini almakta. Bu tapınak eşsizliğini sadece uzaktaki konumundan veya tarihi geçmişinden almamakta. Apollo Epicurius aynı zamanda Dor, İyonik ve Korint elementlerini bir arada yansıtmasıyla da dikkat çekmekte. Fransız mimar Joachim Becher tarafından tesadüf eseri 1765 yılında keşfedilen bu yapıyı görmeden Yunanistan’dan ayrılmamanızı öneririz.

Rodos, Orta Çağ Şehri

Rodos’un kalbindeki Orta Çağ kenti yüzyıllar boyunca bozulmadan kalan yapısı ile hayranlık uyandırmakta. 1309’da Kudüs’ün ünlü Aziz John Yahya Şövalyeleri ve Kudüs’ten dönen rahipler Rodos’a yerleşmiş ve Türk kuvvetleri tarafından düzenlenen altı aylık bir kuşatmanın ardından 1522’de ayrılmalarına kadar burada yaşamışlar. Bu insanların varlığı Gotik, Rönesans ve Bizans unsurlarını taşıyan otantik bir mimari mücevher haline gelmiş. Sonrasında ise Osmanlı esinlenmelerinin son dokunuşlarıyla Rodos Eski Kenti’nde silinmez izler bırakmış. Bu eşsiz Orta Çağ kentini keşfetmek adeta zaman içinde yolculuk yapmak gibidir.

Asklepios Tapınağı

Mora’da huzurlu bir vadideki konumuyla etkileyen Asklepios Tapınağı, Antik Yunan ve Roma dünyasının en ünlü şifa merkezi olarak bilinmekte. Tıbbın doğum yeri olarak kabul edilmiş olan bu kutsal alan, antik dönemde tıp uygulaması yapıldığının değerli bir kanıtı olmakta. Site ibadet için kullanılan anıtsal yapıların yanı sıra tiyatro, tören Hestiatoreion, hamamlar ve Palaestra gibi laik yapılara ev sahipliği yapmakta.

Paleochrist ve Bizans Anıtları, Selanik

Selanik, Yunanistan’ın tam bir açık hava müzesi olan şehirlerinden. MÖ 315’te kurulan The Lady of the North diye adlandırılan Selanik gezisinde kentin tüm tarihi cazibelerini keşfetme şansı bulabilirsiniz. Bölgedeki Hristiyanlığın genişlemesi için bir başlangıç üssü olan Selanik, erken Hıristiyan kiliseleri ve diğer Bizans ve Roma anıtlarına ev sahipliği yapmasıyla oldukça dikkat çeken yerlerden.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir