Zeytinburnu nerededir ve nasıl bir yerdir?

İstanbul’un en iyi ulaşım merkezlerini elinde barındıran Zeytinburnu, bu özelliğiyle yeni projelerin de hedefi haline geldi ve gelecek yılların cazibe merkezi olma yolunda büyük bir hızla ilerliyor.

İstanbul’un Avrupa yakasında; Fatih, Bakırköy, Güngören, Bayrampaşa ve Eyüp ilçelerine komşu olan Zeytinburnu’nun ekstra bir özelliği ise Marmara Denizi’ne kıyısı olması.

Beştelsiz, Çırpıcı, Gökalp, Kazlıçeşme, Maltepe, Merkezefendi, Nuripaşa, Seyitnizam, Sümer, Telsiz, Veliefendi, Yenidoğan ve Yeşiltepe olmak üzere toplam 13 mahalleden oluşan ve kültür kozmoliti olan Zeytinburnu ilçesini gelin biraz tanıyalım;

zeytinburnu
Fotoğraf: Zeytinburnu Belediyesi

İlçenin merkez mahallesi olarak kabul edilen Beştelsiz Mahallesi, ilçenin cazibe merkezlerini ve kamu binalarını bünyesinde barındırıyor. İlçe merkezi arazisinin büyük bir bölümünü Askeri Lojmanlar oluşturmaktadır. Bundan dolayı ilçenin merkezi istenilen kıvamda aktif değildir. Yapımı devam eden Zeytinburnu Millet Bahçesi ile bu bölge doğal bir parka dönüştürülecek. Ayrıca Zeytinburnu 15 Temmuz Şehitler Meydanı da yine bu mahallede yer alıyor.

zeytinburnu meydani
Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı – Fotoğraf: Zeytinburnu Belediyesi

2000 yılında açılan “Olivium Outlet Center” ise günümüzde de hala canlı olan İstanbul’un en eski alışveriş merkezlerinden biridir. Çok kısa sürede İstanbul’un önde gelen alışveriş merkezleri listesine girmeyi başaran Olivium, çoğu yabancı turistin de ilgi kaynağı oluyor. İlçe çevresindeki ikinci alışveriş merkezi ise Zeytinburnu ilçe merkezine yakın bir konumda olan “Marmara Forum Alışveriş Merkezi“dir.

Ulaşımda gelişmiş bir noktada yer alan ilçenin, “Kentsel Dönüşüm Projesi” adı altında sınırlarını bir sur gibi kaplayan onlarca, toplu konut ve rezidans projeleri yükselmekte. Zeytinburnu’nun doğu sınırını 10. Yıl Caddesi ve dahilindeki Bizans Surları, batı sınırını Prof. Dr. Turan Güneş Caddesi, güney sınırını Sahil Kennedy Caddesi ve Sahilyolu, kuzey sınırını ise Litros Yolu ve Davutpaşa Çiftehavuzlar Yolu oluşturmaktadır. Toplu konut ve rezidans projeleri içinse genellikle batı ve güney sınırları tercih ediliyor. Bunun dışında Zeytinburnu’nun E-5 karayolu üzerindeki arazilerinde de toplu konut projeleri mevcuttur. İlçenin sahil kesimi ise geniş bir İstanbul manzarası taşımaktadır. Sahilden görülen en belirgin yerler Kadıköy, Tarihi Yarımada ve Adalar’dır. Ayrıca ilçenin yüksek kesimlerine çıktığınızda müthiş ve derin bir İstanbul manzarası sizleri karşılar. İlçe Otogar ve Havalimanı’na oldukça yakındır.

Tarihi özellikler

kazlicesme kultur
Kazlıçeşme Kültür Merkezi – Fotoğraf: Zeytinburnu Belediyesi

İlçe tarihi anlamda çok önemli bir noktada bulunuyor. “Surların öte yanı: Zeytinburnu” diye tabir edilen ilçe, Osmanlı ordularının, İstanbul’u almak için saldırdığı surların yanında bulunuyor. Yani Osmanlı orduları İstanbul’a ilk olarak Zeytinburnu üzerinden girmiş oluyor. Bu müthiş tarihe tanıklık eden ilçede Dünya’nın 30 panoramik müzesinden biri olan “Panorama 1453 Tarih Müzesi” bulunmaktadır. Müze ilçe sınırlarındaki Topkapı Kültür Parkı‘nda ziyarete açıktır. Ayrıca aynı bölgede İstanbul Kent Müzesi‘nin de inşaatı devam etmektedir.

yedikule kazlicesme
Kazlıçeşme Yedikule Zindanları – Fotoğraf: Zeytinburnu Belediyesi

İlçe İstanbul için önemli yerleri de barındırıyor. Bunlara: Zeytinburnu Metro, Olivium Outlet Center, Marmara Forum Alışveriş Merkezi (İlçe sınırı), İstanbul Çevik Kuvvet Müdürlüğü (İlçe sınırı), Büyükyalı Fişekhane, Kazlıçeşme Kültür Merkezi, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, Panorama 1453 Tarih Müzesi, Dünya Barış Parkı, Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Türk Bahçesi, Topkapı Kültür Parkı, Türk Dünyası Evleri, Yenikapı Mevlevihanesi, Kozlu-Merkezefendi-Silivrikapı Mezarlıkları, Merkezefendi Camii, Yedikule Zindanları, Fox TV, Türkiye Basketbol Federasyonu, Veliefendi Hipodromu, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Balıklı Rum Hastanesi, Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi, Avrasya Hospital, Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, Ayvansaray Üniversitesi, İstinye Üniversitesi ve Biruni Üniversitesi örnek gösterilebilir.

merkezefendi camii
Merkezefendi Camii – Fotoğraf: Zeytinburnu Belediyesi

Sanayi ve İş Dünyası

Zeytinburnu ilçesi suriçi İstanbul bölgesinin hemen dışında olduğu için eski yılların şartları düşünüldüğünde sanayi bölgesi yapılması hedeflenmiş. Ama daha sonra büyüyen ve modernleşen İstanbul’un şartları gereği bu sanayilerin etrafına mecburi ve kaçak yerleşmeler başlamış. Ve bunun sonucunda gecekondulaşma ve çarpık kentleşme sorunları ortaya çıkmış. İlçe son 15 yılda önemli bir gelişme kaydederek gecekondulaşmayı ve o kirli dönemleri geride bırakıp müthiş bir ilerleme ve modernleşme kaydetmiştir. Fakat bu durum ilçenin kuzey kesimini oluşturan, Bayrampaşa ilçesiyle özdeşmiş büyük sanayi bölgesinin ve çarpık kentleşmenin önüne geçememiş.

İlçenin kuzey kısmında önemli sanayi kuruluşları bulunmaktadır ve ilçenin E-5’den sonraki kuzey kısmını oluşturan Maltepe Mahallesi neredeyse tamamen sanayi kuruluşlarından oluşmaktadır. İlçe merkezine doğru geldiğimizde ise bizi tekstil sektörü karşılıyor. İstanbul’un en önemli tekstil merkezleri haline gelen Zeytinburnu’nun ilçe merkezi modern tekstil dükkanlarından oluşmakta. Ve ilçenin güneyi ise dericilik sektörüyle uğraşmaktadır. Yani Zeytinburnu ilçesi tam anlamıyla büyük iş sektörlerini elinde barındırıyor.

9f468c7f a176 4441 af23 4598c453e2f2
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi – Fotoğraf: Zeytinburnu Belediyesi

Ulaşım

İlçenin dört bir tarafı ulaşım merkezleriyle çevrilidir. İlçenin kuzeydoğusunu İstanbul’un önemli ulaşım merkezlerinden olan Topkapı ve Cevizlibağ oluşturuyor. Topkapı 1980’li yıllarda İstanbul’un Büyük Otogarı özelliğini taşıyordu. Fakat alan artık yetmeyince, yeni İstanbul Otogarı, Bayrampaşa’ya, daha büyük araziye taşındı. Topkapı şu anda Avrupa yakasında hizmet veren minibüslerin merkez durağıdır.

Yeni yapılan cazibe merkezleri, toplu konut ve rezidans projeleri için ilçenin kuzeybatısı ve onu oluşturan yollarının tercih edilmesi tesadüf değil tabiki.

İlçenin güneyinden ise Zeytinburnu ve Kazlıçeşme istasyonlarıyla Marmaray geçiyor. Boğazın altından geçişi sağlayan diğer proje olan Avrasya Tüneli’nin ana bağlantısı da yine ilçeden sağlanıyor. Ayrıca Kazlıçeşme’yi baz alan birkaç metro projesi üzerinde de şu anda çalışılmakta.

İstanbul’un ulaşımı adına neyden bahsederseniz bahsedin, Füniküler ve Vapur haricindeki bütün ulaşım araçlarının çoğu Zeytinburnu’ndan geçmektedir. İşte o liste;

  • M1 Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosu (Zeytinburnu, Merter, Davutpaşa durakları)
  • T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı (Zeytinburnu, Mithatpaşa, Akşemsettin, Merkezefendi, Cevizlibağ, Topkapı durakları)
  • Metrobüs (Zeytinburnu, Merter, Cevizlibağ, Topkapı ve Bayrampaşa-Maltepe durakları)
  • T4 Topkapı – Habibler Tramvayı (Topkapı durağı)
  • Marmaray (Kazlıçeşme ve Zeytinburnu durağı)

Bu ulaşım projeleri dışında, İstanbul’un önemli yerlerine giden Otobüs ve Minibüs hatları da yine Zeytinburnu’ndan geçmektedir.

İstanbul'u merak ediyor musunuz?

Ortadan boğaz ile bölünen iki kıta üzerine kurulmuş, geleneksel doğu kültürü ile birleşmiş modern bir batı kenti olan İstanbul'u Gezimingo'da keşfedebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın

Seyahat Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz bültenimize abone olmak için e-posta adresinizi aşağıya girebilirsiniz.

Görüşünüzü Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir